Jump to content
  • Announcements

    • The Mage

      Please Login   08/02/2017

      If you are not a member, register now to gain access to all of our features. There is no charge for membership. (Though donations are encouraged.) Once registered and logged in, you will be able to participate in the discussion, ask questions, and post, or respond to classified ads. You'll be able to customize your profile, while also communicating with other members via your own private inbox! After 1 approved post you are able to access our download section. This message will be removed once you have signed in.

Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 09/19/2017 in all areas

  1. 5 points
    Didn't have to say anything bad about Canteen. Just went in, gave him my proposal and told them what I could do for them. He said he had already talked to 3 other vending companies. I let him talk and tell me what he didn't like. I left and about 30 minutes later he call, I got the account.
  2. 3 points
    Don't do it. Offices, especially ones with free items are notoriously bad locations. Also, with just one snack machine you will have a mountain of stales. Plus, you'll have to deal with extra bullshit from your cow-orkers and you'll be jeopardizing a relatively sweet gig at a software company.
  3. 3 points
    I would say stay away from my territory, but I think I'm filed to the brim on equipment at the moment. Plus I got a lot of it in Kentucky and Indiana lol
  4. 2 points
    If I'm running gumballs I'm good with 5 a month, I'll service every 6 months. Buy another machine and look for another location.
  5. 2 points
    Good thing your guesses are for amusement, Chris. Long and short pulse interfaces are in bill acceptors, not coin mechs. The pulses are dependent on how the machine or coin mech can interpret the dollar credit pulse from any given bill validator. This is primarily dependent on the coin mech's capabilities or the type of harness you're using between the mech and validator or machine and validator. A simple single connection will be different from a more complex dual connection. This is most noticeable in Mars validators where you can connect the validator with just the 9 pin white connector in some cases or with the 9 pin and 18 pin black communication connector in others. The short pulse length is 30ms and the long pulse is 50ms. Those pulse "widths" are determined by the components on the validator circuit board and in the coin mech or machine logic board and they must always match or the credit is not passed along. Because so many devices or components can be connected in various ways is the reason that there is such a variety of harnesses out there. MDB solved this with a single communication protocol for all manufactures to follow and you can see how it has simplified everything.
  6. 2 points
  7. 2 points
    Yeah...maybe sell them for 300... if he is lucky Another one : https://www.kijiji.ca/v-commercial-industriel/longueuil-rive-sud/offre-du-manufacturier/1302489735?enableSearchNavigationFlag=true Bottled water vending machine with a beaver Looney mechanism.What is this ? My brain hurts It says in french : Protected territory ! Yes your area is favorable ! ( what the f*uck that even means ? )
  8. 2 points
  9. 2 points
    Change your escrow setting in the programming.
  10. 2 points
    Stick to cans only starting out. Easier to handle and you'll get better deals on those locally. I actually find it easier to locate soda machines than gumball machines. You're going to pay quite a bit for a locator and there is no way of knowing how well it's going to do. Its the same with bulk locating, but your looking at probably $300-500 for one location. A far as machines to use, I think the easiest to start with and learn on its a Dixie Narco. Royals are awesome(my favorite actually) but they can have some programming that might seem complicated to someone starting out. I'd say find yourself a clean used Dixie narco 501e and you'll be set on equipment. I can usually find them for around $500 or less in my area.
  11. 2 points
    The first thing to note is that the prices you are seeing are specific to the specific locations you go to. Your local costco might be one price whereas a different costco is a different price. Around here, I have 3 local Sam's Clubs (all within 25 miles) and 1 local Costco (about 25 miles away). The prices are fairly similar with cost hovering around $11.00 per 35 or 36-pack. Yes, you can go to walmart and pay $6.00 for a 24-pack and save a lot of money, but what you may not realize is that going to walmart to buy soda is not a realistic option when you go through hundreds of cases every week. For example, I probably go through an average of 12 cases of cans in a day (wild guess). 12 cases would require me to fill an entire shopping cart full at walmart, stand in line for maybe 30 minutes, and STILL have to go somewhere else to buy my snacks. I don't have the time to go back and forth to walmart. Furthermore, if I shopped solely at walmart, I could easily wipe their shelves out periodically and that would take a chain of grocery carts to do so. I don't know if they would do it or not, but I suppose a manager could turn me down if he found out I was selling it. Maybe not but who knows... it's a HUGE hassle to deal with that. Another thing you don't realize is that the price they quoted you is the price whether you pick it up or whether it is delivered to you (I don't think they charge for delivery). Again, when you are large enough to go through hundreds of cases in a week, it is VERY inconvenient to go out and pick it all up at walmart. Going to Sam's or Costco is much easier because they have flatbeds and I could even have them put it on a skid if I wanted. That is generally not an option at walmart. At Vistar (or any other distributor that delivers), I could have that same order delivered to me if I have a place that is zoned for business. That means I can skip the stores altogether and just focus on loading the truck with what I need for the day and move on. Lastly, the cans they send are for resale. Yes, it's the exact same stuff from walmart but Pepsi/Coke charges more when it's sold for resale, which is an issue when you go to walmart. I don't have to pay sales taxes when I go to most places because I have a vendor's license, and messing with that at walmart is a pain, so I end up paying sales tax twice when I go to walmart (once at checkout, and again when I pay sales tax to the state UNLESS I keep perfect record keeping on my receipts). So.. in conclusion.. you are paying for CONVENIENCE. If you are too small to need something like vistar and you can afford the time to go to walmart for just a few cases, then by all means go do that!!! You just aren't at a place where you go through enough volume to find something like vistar to be worth your money. When you have a large route, having your product delivered sounds temping even if the prices are a little higher. If you keep your prices on par with the rest of the market in your area, you don't have to worry about paying a little more.
  12. 2 points
    While ice cream profits are high, mistakes and breakdowns are expensive and smelly. With that many machines are you willing to dedicate another vehicle and driver to do this?
  13. 2 points
    My wrecking moving crew would have that thing mangled within a month. The ad states the maximum load on 2 wheels is 600 lbs and 800 lbs on 4 wheels.
  14. 2 points
    Yes, but when it says appliance truck it means appliance truck. There's no way I would move a soda machine with anything other than a Dutro Brawny Brute.
  15. 2 points
    If any supplier wants to step up to the plate to fill that gap, they'll make some money off me that's for sure.
  16. 1 point
    In your situation, it would be totally worth it to upgrade the board and go MDB and drop sensors if you can afford it.
  17. 1 point
    To us, churches (or church offices) would be a waste of time. Their hours are selective and can be difficult to service on a regular basis. ALSO...do assume that because it is a church that the people are more honest. NOT TRUE. We had a couple church offices years ago, and removed them because of shortages or having difficulty servicing the box. Aim for regular businesses. That is where you will get your best volume. Just me 2 cents.
  18. 1 point
  19. 1 point
    I know a couple of people that have lots of scales. Both of these folks use imports that cost around $200 new. Battery life about 18months, cash boxes are large and they service about once a year. Locations vary in income of course but I think they were averaging about $200 a year, after refining the route. I have seen new scales sold for over $1000 but as I noted the import cost was around $200. If you can get real verification of income (the Gross amount) you can do some real evaluation. I never pay any attention to "net" or "profit" they are meaningless because very business has a unique process that delvers different results. I had the opportunity to buy a scale route once I bought cranes instead. If you are going to make an investment that big buy cranes or merchandisers.
  20. 1 point
    You are much better at being a PITA than you are at playing FF
  21. 1 point
    By the way, I just grabbed Andrew Luck off the waiver wire. But you can have him back - all it;s going to cost you is Dez. Think of it like trading Dez Bryant for the Lions defense Bwah hah ha ha ha hah
  22. 1 point
    This is why I was wondering if there were teams that didn't have actual managers. An active manager who doesn't properly fill their line up has to live with those mistakes. It's the same as when an NFL coach calls the wrong play. Each player (manager) needs to be on top of their own line up. It's part of the game. It just seems like this league is not very active anymore. How many people actually participated in the draft? It's pretty lame....
  23. 1 point
    That's a nice come up right there 👍
  24. 1 point
    My minimum is 10.00 in 1 month. If a location can't perform 10.00 in a single month, for me, its just not worth it. There are thousands of locations out there that can perform much higher. Sometimes it takes a few locations for it to stick. I've relocated the same machine 4 times but at the end of the day, its worth it. I now have 100 locations producing 10.00 or more per month. I made a strict policy for myself, that I wouldn't expand until all locations are producing. That creates a strong base to expand from. But everyone has their own threshold, thats just how I like to do business. Every time I service a location now, it feels great. It sucks walking into a location pulling a few quarters out; or walking into a location 6 months later that produces similar to a location that gets serviced in 3 weeks. Gotta maximize your earnings; thats the only way, cant be afraid to pull. Yes, the time and effort to get that location makes it tough, but it feels f'n great to get that sh*tty location pulled; feels awesome walking out with it.
  25. 1 point
    Yup, it sounds like a fake post to me. Why would anyone seek out a forum just to put a positive review up? People don't think like that.
  26. 1 point
  27. 1 point
    The pre-auth can only be set by USAT. The "standard" pre-auth is $1.50, but allow purchase up to $5.00 or 3 vends which ever occurs first. You can call and change this to suit your needs, but it's a good basic set-up.
  28. 1 point
    The card machines are just northwestern sticker machines. The gumball machines are northwestern model 60's with glass globes. They've had graphics added to them, so probably more collectors pieces than for commercial use.
  29. 1 point
    Starting my new readers with the two tier pricing, .10 cents higher price. Think I am going to change the 10 I have out to two tier over the next couple of weeks. With just a few it didn't make much difference. In a couple of weeks I'll have about 30 readers on machines, I think it will make a difference, it all adds up.
  30. 1 point
    Man teachers lounges blow!
  31. 1 point
    They certainly are nice. I was going over them post-purchase and can't believe how good a deal I got. They are in great shape. I can see myself stocking them for years to come.
  32. 1 point
    A lot of spare parts and possibly a lost account. Just say no, even with updates.
  33. 1 point
    I didn't actually read the details of the lifts so I didn't see that they will enable self-loading. I don't know if you'll find that feature here. If you need to load machines on a truck or load the lift itself then invest in a Tommy Lift for your truck. It is purpose built and will outwork any fancy lift like this. Then you can put your money in less expensive equipment like a Dutro and short pallet jack.
  34. 1 point
    A/P door switches are normally 'closed', so if you unplug it, the board sees the door as closed. So, vinceqc, ohm out the switch, the circuit should open when the switch is pressed. I have a pile of used 110 boards because I upgrade to In-One. I can set you up for less than $50, including the switch. email me : george@louisianacanteen.com
  35. 1 point
    Brrrr....reminds me of when I had one like that the small wheels in the back folded on me, dropped machine. For over 20 years I have used the one with the small wheels permanently on the front, never had a problem since, and I move a lot of machines.
  36. 1 point
    We really only need the guts. Might be worth sending the parts to Taiwan to have made.
  37. 1 point
    The ,machines in your link are decent, and AVS is a reputable company, and I have known the owners for decades. As for the refurbished equipment, let us know the make and model and if any upgrades were installed and we'll give you a very biased opinion.
  38. 1 point
    @BeaverVending We NEED these
  39. 1 point
    very nice, looks like I need to move to ohio lol
  40. 1 point
    I had something similar happen on my National 146. Machine was accepting dollars,but no credit was being given. Ended up being a wire pulled from the harness.
  41. 1 point
  42. 1 point
    That looks like the display on the Predator's watch...
  43. 1 point
    I had a coin mech repaired by Vendor's Exchange, and they sent it back to me without charging me. I think they meant to send it back COD, but it was just sent back normal UPS. If I never contacted them to ask about the charge, I would have gotten it serviced for free.
  44. 1 point
    The part number for the picker arm itself is CR0023106, and the part number for the whole cup is CR0025156. Picker arm is approx $15, the whole assy approx $200
  45. 1 point
    I have been audited several times. Not a big deal. As long as you have good records. The IRS does not like cash businesses. Been a long time since I was audited though, I think they have had staff cut backs. There are so many legal ways to offset business expenses there really is no excuse for getting in tax trouble. But what they will look for: receipts are a must for purchases, create a purchase order system so you can easily find your receipts; document mileage, keep a note book in your vehicle to keep track of the mileage of business use; be careful of travel expense, keep good records of meals and hotels; be careful of using a deduction for business use of part of your home, be very specific and detailed; that's the main areas I think, remember: receipts, receipts, recieipts, if you don't have them the expenses will be disallowed.
  46. 1 point
    Perhaps, but it still shows the principle. At some point, many years ago, someone was sitting around thinking up a more efficient way to sell candy... and here we are. I'm sure for every machine invented that really works, there are 200 that just don't. But if you have a good enough idea, and determination, you can make your own niche. You just have to be willing to put the time and effort in, which most of us aren't. For the majority it just makes sense to use the tried and true methods. But it's the ones with the crazy ideas to whom we owe the majority of technological advancement (vending included.) That aside, even if a machine is just there to generate buzz, it's obviously worth it to someone. Buzz can be worth its weight in gold. I just find it amazing that someone actually has a machine that makes pizza. Someone invested in that and developed it. That's what I was applauding.
  47. 1 point
    Yeah... Look, if it's a good account, it's a good account, but knowing whether it's good or not is obviously the trick. Offices usually don't spend a lot of money. And when you say it's a large real estate office, I think of a large building with 20-30 people inside that actually work there, which would not be good numbers at all. And when you say uppity people, that sounds like they have uppity money and they can afford to have food catered in or they like to eat out, which can be bad things for vending. I'm not trying to discourage you from your ventures, but it's important to figure out the criteria for a good account and make sure you don't over invest. Starting off with a soda and a snack is a must. If you sold them on the credit card idea, then you should leave it at that and make sure your prices are good (meaning .. they are profitable for you). What you don't want to do is offer to invest thousands and thousands of dollars on a customer where you might never make your money back just because you want customers. "Uppity" offices can be tricky because people in those environments feel entitled to the best machines and the best equipment and sometimes the lowest prices because.. anything "too expensive" is just another reason for them to save their $1.00 on that snack and go spend $12 at panera bread instead. Having a card reader might help sales though. Unless I was dealing with a LEGIT big account, which the veterans know what I am talking about, I wouldn't ever deal with a refrigerated machine UNLESS it was a refrigerated combo machine that was used for soda in addition to food (and maybe snacks too). Again, I am not trying to discourage you, but if you bought say.. a refurbished bottle vendor, refurbished snack with drop sensor and all of the bells and whistles, and a refurbished glassfront food machine, you would easily be looking at $5,000-$6,000. If the account is anything like what I just mentioned.. with 20-30 people on site full-time (you can't count on people who are gone all day), then you would be LUCKY to get $100/week in sales or $5,000/year in gross sales.. and even luckier to make $2,000/year in profits. It would easily take 3 years to break even in a perfect scenario, but the more likely scenario is that you have a refrigerated glassfront that sees very little sales and plenty of expired products. In fact, given the circumstances, you might be better off starting with a refurbished combo machine that vends bottles (such as an AMS food/combo, or a USI alpine) and have it setup for mostly snacks and bottles and see how it does. If they kill it, then you can add a snack and/or a soda machine. If they don't kill it, you've only purchased one machine which they might be happy with... However, the account could potentially be pretty bad. You really need to answer cvending's question.. how many people? You might be guilty of what rookies do and look for what you perceive as a "big place" or "big company" or whatever else. I don't want to sound like I think you are dumb. I don't think that about you. But as a rookie, you might not really "get it" yet. If you see a very large factory, you might think that they make a lot of money because.. hey.. it's a big building and they probably have a lot of people. But that might be a shipping/receiving place where only 15 people work with half in an office and there's a gas station across the street where they can buy everything. That account wouldn't make much money at all. You might see a doctor's office with 60 cars in the parking lot and think "If everyone just bought one snack..." Nope, that account probably won't do that well. You might see a corporate office of some large company and think "What's bigger than the corporate office of a large company?" The answer? Their blue-collar productive facility. Here's the basics for you to know. All examples are snacks and soda only and no food or coffee or anything else. In my experience, office workers spend anywhere from 75 cents to $2.00 per worker per week.. so an office of 50 people might spend anywhere from $37.50 to $100/week in sales. $37.50/week isn't good and $100/week is alright, but they could be anywhere between there. Also, office workers are more picky about things. They are more demanding. They request things that they often won't buy, or they request things that don't exist because it makes them feel good about themselves because it's the thought that counts. If they want baked chips, that's because they want to feel good knowing there are healthy options in there.. but they might not actually buy them. It's all mental and it can cause you to lose a lot of money. They also feel like they deserve the best equipment because they have a nice office and they deserve nice things. Even if someone doesn't ever use the machines, they'll be upset if the machines don't look perfect. On the flip side, hot factory workers can do anywhere from $1.50 per person to $7.00 per person! A factory with 20 people, on the high end, could do well over $100/week in sales! That's not always the case, but it isn't unreasonable for the right location. A factory with 50 people is almost guaranteed to produce at least $100/week in sales. I have a location that's about 25/75 office/production (about 100 people). They used to only have about 10 production and 10 office and did about $25/week. Now they do more like $250/week. Part of the reason, I think, is because they are busier so break time is more difficult. Because of that, a lot of people rely on the machines for snacks and soda. Another reason for the increase is actually because of the card readers, but that wasn't an option at the previous location due to low sales. Another location of mine, which is one of my favorite locations, has about 13-15 employees and generates an average of about $100/week currently. Another location in a hot factory was a location I almost turned down... they have about 25 people between 2 shifts and they do about $100/week as well. I also have a county government building with maybe 20-30 staff and they do $30/week if that... They only reason I don't cancel them is because I have no room for the equipment. Oh, and another office building with about 35-40 workers that does about $40/week. Get the picture? In the past, I had a law office account that was located above the 10th floor of a large building. I think they had about 25 people in this law office and they generated something like $40/week in sales. I think the only reason I made more than I would have normally expected was because the elevator was slow and some of the lesser paid people couldn't really afford the time or money to go elsewhere. By the way, when you count people on location, you need to account for the people who are on SITE. Never include the people who are gone all or most of the day. One of my greatest disappointments was a location with some 75 workers.. but half of them are out in the field all day and sometimes don't even come back to the warehouse until the next day. They only do about $60/week. It would do much better even with the 35-40 people on site if not for the fact that there is a convenience store literally across the street. It takes all of 2 minutes to walk across the street and have a lot of variety.
  48. 1 point
    Good Evening, Hi I am Bill I live in Larkspur CO (12 miles from exact middle of Colorado), and I just got into vending.. True story... My son (8) was asking for $10 dollars to unload the dishwasher. I told him no that I didn't pay him to do chores it was expected that if you live in the house you contribute to the house. He said he still wanted $10 for some piece of crap toy. I told him no that he needed to get a job or start his own business. He asked where he could get a job, I told him nowhere because he was 8 and the Child Labor Act of 1938 prevented it. He wasn't thrilled. Fast forward 12 hours. We are at a garage sale and the little guy buys a vending machine, splits the cost with his brother (5) and they get me to haul it to the trunk. This is a triple gumball machine type machine. They bought candy and asked a local business owner to place it in the gym. He said yes and here we are making about $20 a week. I bought a few more small quarter machines ($25 each) for them but we still need to clean and service them as they were in rough shape. so far it's going great. I am a firearms instructor and call center designer and now I guess I am a manager of B&L Vending.
  49. 1 point
    A fool and his money are soon parted
  50. 1 point
    The last place team in the NFL should play the college football champion at the end of each season.


×