Jump to content

running nuts advantages v dis advantages


Recommended Posts

Posted

A bar manager said she just kicked a vendor out for poor service and appearance. She told me to bring in a machine with nuts and they will go through them.

I haven't added nuts to my product line due to spoilage and the mess they can make. I also heard that in the right bar you can turn a good number/month.

Anyone running nuts have any good comments?

 

Posted

Sterling,

I've decided to just eat all mine.  :P  Actually in all honestly that isn't far from the truth.  Cashews seem to sell but so darn expensive I've decided not to carry them.  Also doing the same thing with mixed nuts.  They were sort of a pain anyway cutting all the Brazil nuts in half and they are too expensive as well.  I do still have peanuts but they don't sell near as well for me.  Also the cannisters will discolor from using nuts.  I've bought used machines with the labels on and I could tell which cannisters had nuts without the label - the yellowed ones.  Now I've pulled some cannisters that had nuts and I've cleaning them like everything and afraid someone that is allergic to them might have a problem because the cannisters used to have nuts in them.  Cleaning well and trying to switch to capsules in those cannisters.

I see no mo nuts in my future.

nam

Posted

I vend nuts in a few spots. Cashews are 50 cents. Peanuts are a quarter.

Posted

High product cost, If you take the machine off location and put it in your garage with high humidity the salt from the nuts will cause it to corrode.

Posted

I vend cashews only with pretty good results; has to be a location that fits and will eat fast. All other nuts I can't give away. Profit on cashews is about $10-15 a can from Sam's, not the best but a good service to the right location.

Posted

I vend cashews only with pretty good results; has to be a location that fits and will eat fast. All other nuts I can't give away. Profit on cashews is about $10-15 a can from Sam's, not the best but a good service to the right location.

How much do you charge per vend?
Posted

I have pastachios and cashews most of my machines have cashews.

It works really well in locations with other machines, I am the only one with nuts in town.

Try to adjust the ammount you vend to help with profits. I ven both fro $.25

Posted

I have found some hot nut machines. They have a heating coil through the nut hopper that keeps them toasty! This sounds so cool that I'm gonna get one when I am established. Not sure how well it will do, but its got a huge cool factor and I wouldn't mind it around my house.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...