Jump to content

Gumball Question


KPower
 Share

Recommended Posts

I was wondering if anyone knows the weight of a case of 850 ct. Dubble Bubble. I am trying to do a comparison in product cost to Jelly Belly. I looked on the Jelly belly website and they charge 72.00 for 10 LBs before shipping. I was curious if the Dubble Bubble is more or less than 10 LBs.

Link to comment
Share on other sites

KPower

I don't know about the Dubble Bubble's, but 10 lbs. of JB Gumballs is about 550 gumballs at $69.  Just an FYI, I found a company called okmfg.net that sells them for $31.45 for 850 of them.  This price is before shipping, but it's the best I've found yet.  They will also lower that price the more you order.  Thought you might want to know.

Rob

Link to comment
Share on other sites

According to Actionmatic catalogue(sp) the weight of 850 cout JB Bubble gum is 15.45lbs or 7.01kg cost is $37.20CDN 15cs> $30.70cdn. 55 gumballs per pound or 121 gumballs per kg

website says:

Count Per Case:850Net Weight Pounds:16.63Net Weight Kilos:7.55

grumpy

Link to comment
Share on other sites

Thats a great price then Rob. I saw that you had posted that the other day but I could not remember where and I did not know the size of the case. It looks like in this case buying straight from the manufacturer is the worst way to go.

Link to comment
Share on other sites

Sorry kpower I screwed up :) I thought you were asking about JB bubble gum.

dubble bubble is 16lbs for 850 and 53 gumballs per pound.

actionmatic is $31.20 per cs >15cs $25.70

website

Count Per Case:850

Net Weight Pounds:16.0

Net Weight Kilos:7.27

Count Per Pound:53

Count Per Kilo:116

tjking    Oct 2007 Bulk Catalog

http://www.tjking.com/catalog.asp

CONCORD ASST DBL BBL GUM 850CT 850

case      per      vend

             22.15 0.026

5           18.96 0.022

Grumpy

Link to comment
Share on other sites

looks like with a side by side comparison Jelly Belly costs twice as much. If sales are better then the cost is justified. I personally do not like Dubble Bubble but I haven't tried the jelly belly yet. I am not a fan of sugar gum anyway so I am not really a good judge.

Link to comment
Share on other sites

KPower

I was asking Kyle whether he thought it was worth it to sacrifice profit margin by selling the JB's over the Dubble Bubbles, and he said it was worth it to him.  That's one man's opionion, of course.  I had the same dilemma.  Still open to feedback!

Rob

Link to comment
Share on other sites

Thanks Ginger

I've done a lot of research trying to find the best JB price, and I think it's because I have my mind made up.  There's the people that will never come back, regardless of how it tastes..and there's those that will come back because they see your machine everyday.  I'd rather cater to both.

Link to comment
Share on other sites

I don't know about Jelly belly. I'm a Sam's Club kind of guy myself. Sure the membership is $35, but $15.86 for 850 ct Dubble Bubble gumballs -- sounds like a better deal to me, that is if you plan on using your membership for more than one box of gumballs a year. Plus if you have a kid in diapers...you can buy those in bulk too as well as your other candy items.

Maybe Jelly Belly tastes better, but for "Dubble" the price I don't know if I could justify it, but then again 2.5 cents vs 5 cents a gumball doesn't sound like much, but I'm sure it adds up. I know as a kid I always put quarters in the gumball machine despite the fact that the gumballs lost their taste after a minute or 2. I guess if my machine catered to mostly adults who wanted to chew gum, and if Jelly Belly is that much better, then the cost is justified.

Link to comment
Share on other sites

I know as a kid I always put quarters in the gumball machine despite the fact that the gumballs lost their taste after a minute or 2.

 

Agreed. JB may be a far superior product but I can not remember ever seeing a kid withdraw his quarter and walk away from a machine because it offered DB instead of JB.

If you are in a location with a captive audience that uses your machine regularly then it may be worth it to pony up the extra money to purchase a product that will keep them coming back. If, on the other hand, you are in a location with a lot of foot traffic from anonymous people who may never return, then use the DB.

Steve

Link to comment
Share on other sites

agreed on SAM's club. I have 2 kids, newborn and 1year old, and diapers/wipes was THE reason i got the Sam's membership. We also get most of our drinks and hygiene supplies there also. That's about it. Now it will come in handy again, as far as me buying candy there

also sometimes, when gas prices shoot up alot over the course of 1-2 days (10 cents or more), I noticed Sam's will be a few days late, to upping their prices. Once I got gas 19 cents cheaper there, than everywhere else that day.

Link to comment
Share on other sites

KPower

I was asking Kyle whether he thought it was worth it to sacrifice profit margin by selling the JB's over the Dubble Bubbles, and he said it was worth it to him.  That's one man's opionion, of course.  I had the same dilemma.  Still open to feedback!

Rob

Double Bubble Assorted from Sam's is the Ford Escort of the gumball world.  It's cheap enough and easy to get when you are getting into the business.  But sooner or later you will see that everybody uses it.  You need to set yourself apart and try something different. 

I have graduated from DB to Oak Leaf Fruit Stand, and the Splats! from Concord.  I admit that the Splats! are just DB's with a paint job, but they look different and really kewl to the kids.

You can get a great selection of flavors from both Concord and Oak Leaf at TJKing (tjking.com).  You just have to be willing to experiment.  Most of them only cost about $21 a case before shipping.

Link to comment
Share on other sites

I purchased 5 cases of the JB a month ago, and swapped out half of my locations to utilize this new gum. I tried to stick with locations that had competing DB gum, or locations where DB gum wasn't moving that well. I also made laminated signs from the square advertisement that came with the JB boxes.

I have checked 6 of these locations, and have been pleased to notice that 4 of them increased sales dramatically. Is it worth the extra money to you? It is to me! The taste of the JB people love, I have people who consistently come back to my JB machine hoping to get their favorite flavor. Never had that happen with DB. Lastly, I noticed my DB's were going bad pretty often, haven't had that issue yet with JB.

So, it's all relative as it is with anything. What I recommend is take a few locations and swap the gum out to JB. If it does well then you have an answer, if not you can always stick with the $16 box of DB at Sam's.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

It was to experiment, but it has gone farther than that.

I was at wal-mart the other day, and a guy waled into the arcade, (I always check out the cranes) and got 5 JB gumballs and left. And DB was in the machine right next to it

They come with labels, but it just says JB Gumballs. I make my own that say "Jelly Belly Gumballs, The Gumballs with a Jelly Bean center" That seemed to actually speed up sales a bit!

Kyle

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...